انتخاب تور کربلا به چه چیزهایی بستگی دارد

 

سرزمین کربلا قبل از شهادت امام حسین (ع) و یارانش بیابانی بیش نبوده است اما بعد از شهادت آن حضرت و وقوع رویداد عاشورای 61 هجری قمری  به مرکز زیارتی عالم تشیع تبدیل شد و در زمان حکومت آل بویه که یکی از سلسله حکام معتقد به تشیع بوده است بارگاهی برای امام حسین (ع) و برادر بزرگوار ایشان حضرت عباس(ع) ساخته شد که هر ساله پذیرای مهمانانی از سراسر دنیای تشیع بوده است .

از سال های دور این شهر با توجه به وجود حوزه علمیه بزرگ که مراجع بزرگی را در خود پرورش داده محل زیارتی و مرکز کسب علوم حوزوی بوده است. همین امر باعث شده است این شهر از قرن ها پیش و با توجه به فرهنگ مذهبی و اعتقادی حاکم بر این شهر باعث شده است از شهر های دیگر عراق گردشگر بیشتری را به سمت خود جذب کند . گردشگرانی که عمدتا به صورت تور زمینی کربلا و یا به صورت تور هوایی کربلا به این شهر سفر کرده و به زیارت مرقد شریفین می روند.

 

سفر به کربلا و زیارت مرقد اما حسین از دیر باز یکی از سفرهایی است که در کشور ما مورد توجه اغلب مردم بوده است. این سفر نه یک سفر ساده بلکه یک سفر معنوی  است . در سال های اخیر و با از میان رفتن حزب حاکم بعث، ع این سفردر ماه محرم و به خصوص بعد از آن و در ایام اربعین شدت گرفته است . گرچه اغلب به صورت پیاده به سمت کربلا حرکت می کنند اما برگزاری تور کربلا نیز رشد چشم گیری داشته که هر ساله بر تعداد تورهای کربلا اضافه می شود و این نشان دهنده ارادت مردم کشورمان به آن امام بزرگوار و اهل بیت مطهر ایشان است.

در این مقاله می خواهیم به چگونگی سفر به کربلا بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که چه چیزهایی را قبل از حرکت به سمت کربلا باید بدانیم؟

سفر به کربلا به ویژه در سال های اخیر و به همراه تور ارزان کربلا کار ساده ای است. تنها باید چمدان را بست و با یک تماس با آژانس  گردشگری همه چیز محیای رفتن است . دیگر مثل سال های دور سفر به کربلا سخت نیست ، با پیدایش فرهنگی عالی در روابط مردمی دو کشور سفر به کربلا ارزان و راحتر شده است .مسافران دیگر نگران هیچ چیز نیستند . سفرهای هوایی هم گسترش یافته است. هتل ها کشور عراق نیز به ویژه هتل های کربلا در ارائه خدمات رفاهی هر روز بهتر می شوند. فرهنگ میهمان نوازی از زائران مرقد امام حسین در کشور عراق هر ساله با شکوهی وصف ناپذیر ادامه دارد .

 

این شهر زیارتی در دو دهه اخیر فراز و نشیب هایی را گذرانده است و از جمله مهم ترین آنها می توان به حمله آمریکا به عراق برشمرد. گرچه این جنگ خسارات زیادی به این شهر وارد کرده است و تعداد زیادی از حسینیه ها نابود گردیده اما همچنان کربلا را می توان  شهر یکصد حسینیه نامید که سهم تاسیس حسینیه ایرانیان هم در این میان کم نیست.در کنار این حسینیه ها مساجد بزرگی از ایام دور به یادگار مانده است که تعدادشان قابل توجه است. کربلا جمعیت زیادی ندارد اما در ایام اربعین تعداد مسافران به چند برابر تعداد مردم این شهر نیز می رسد. از این رو در تمامی ایام مذهبی سال می توانید به این شهر مقدس سفر کنید. اما در ایام خلوت تر سال هزینه های افزایش می یابد.

هتل های کربلا هم در این فصل نسبتا ارزان تر هستند و به نسبت دور و نزدیکی به مرقد شریفین قیمت آنها متفاوت است. تعداد هتل های کربلا به حدود 90 هتل کوچک و بزرگ می رسد که هر کدام خدمات خوبی را به زائران ارائه می دهند .

در انتخاب تور کربلا به قیمت تور ها توجه کنید زیرا در فصل های شلوغ سفر به کربلا ممکن است افراد سودجو قیمت های بیشتری را در خواست نمایند . سعی کنید در انتخاب تور آژانس با سابقه ای را انتخاب کنید .

 

کدام هتل های کربلا برای اقامت مناسب هستند؟

هتل ریحان کربلا:

هتل ریحان یکی از بهترین هتل های 5 ستاره ای است که می توانید در آنجا اقامت داشته باشید . هتل ریحان با سالن ماساژ و جکوزی و اینترنت پرسرعت رفاه را برای مسافرین به اوج خود رسانده است .

 

هتل سفیر کربلا

هتل سفیر برای اقامت فوق العاده است . یکی از هتل هایی که رضایت گردشگران را در سال های گذشته جلب کرده است. البته کمی کلاسیک تر از دیگر هتل هاست اما امکانات خوبی را در خود جای داده است.

 

هتل الاماره کربلا

این هتل با امکانات کم نظیر و طراحی عالی که دارد یکی از محل های اقامت مورد توجه مسافران شهر کربلا خواهد بود که به مرقد شریفین نیز نزدیک است.یکی دیگر از ویژگی های این هتل به کارگیری آشپزهای ایرانی و ارائه غذاهای ایرانی است که به سلیقه زائران ایرانی نزدیک تر باشد .

 

هتل های کربلا نزدیک حرم شریفین زودتر پر می شوند دلیل این امر نیز واضح است . اما از هتل های دیگر نیز به حرم شریفین راهی نیست و زائران می توانند در هتل های دیگر هم اقامت داشته باشند.

 

در مجموع امکانات خوبی برای زائران تدارک دیده شده است. در ایام محرم مواد خوراکی را ارزان تر از باقی ایام می توان یافت .مهمان نوازی عراقی ها شما را از خرید مواد غذایی بی نیاز می کند اما اگر می خواهید از غذای هتل استفاده کنید باید بگوییم این غذاها با کیفیت مناسبی به شما ارائه خواهند شد .

در مورد مراکز خرید هم می توان به مراکز خرید متعددی اشاره کرد که در ادامه به دو مرکز  از آنها خواهیم پرداخت .

 

بازار آمریکایی ها

این بازار بعد از جنگ آمریکا و عراق پدید آمد و بیشتر به ارائه لوازم جنگی مانند پوتین و البسه نظامی مشهور است که می توانید اجناس با کیفیت بالایی را در آن بیابید . این بازار در ایام کریسمس و ایام دیگر تخفیف خوبی را در نظر می گیرد که برای خرید زمان مناسب تری است. در واقع بازار آمریکایی ها برای استفاده سربازان آمریکایی پدید آمده است اما بعد از رفتن آنها به مغازه های لوکسی تبدیل شده و نام بازار آمریکایی برای آن به یادگار مانده است.

 

مجتمع تجاری کربلا

افرادی که برای خرید تور کربلا اقدام می کنند و قصد خرید از کربلا را دارند لازم است سری به مجتمع تجاری کربلا بزنند که هم قیمت مناسبی دارد و اجناس هم کیفیت بالایی دارند. اگر مسافران قصد خرید سوغات را دارند این مجتمع تجاری محل خوبی برای خرید است پیشنهاد می کنیم سر زدن به این مجتمع تجاری را فراموش نکنند.

 

در سال های اخیر به دلیل خیل عظیمی از مسافران و زائران مرقد امام حسین(ع) مراکز خرید متعددی در این شهر ساخته شده و به بهره برداری رسیده است که قیمت های بسیار خوبی هم روی اجناس خود دارند. کیفیت اجناس هم خوب است .در کل می توان بازارهای کربلا را مراکز خوبی برای خرید دانست.

 

نکات مهم در مورد سفر به کربلا

  • سعی کنید در قالب تورهای زیارتی و کاروان به کربلا سفر کنید . این امر باعث می شود مشکلات کمتری داشته باشید ، این مشکلات ممکن است برای روادید شما اتفاق بیفتد .
  • حتما باید روادید و مدارک لازم را به همراه داشته باشید تا مشکل حادی برای شما پیش نیاید . اگر بدون روادید وارد خاک عراق شوید حداقل دو سال زندان را در پی خواهد داشت.
  • از خرید و برخورد با افراد مشکوک جدی خودداری کنید ، هر گونه ارتباط مشکوک با افراد و خرید لوازم نظامی حبس طولانی مدت را در پی خواهد داشت .
  • حمل هر گونه مواد مخدر هر چند به میزان بسیار ناچیز از نظر مسئولین عراقی مجازات سنگینی را در پی خواهد داشت، به هیچ عنوان این گونه مواد را به خاک عراق وارد نکنید.
  • از مهر شدن روادید خود اطمینان حاصل کنید در بعضی مواقع اتفاق می افتد که این امر مهم انجام نمی شود . پس در زمان ورود به عراق از مهر شدن آن مطمئن شوید
  • از صحبت در مورد اختلافات مذهبی با عراقی ها بپرهیزید و فقط روی مشترکات دینی تمرکز کنید .
  • با پلیس و نیروهای امنیتی عراق همکاری داشته باشید و با خونسردی کامل با آنها صحبت کنید. کشور عراق کشور بحرانی زده ای است و نیروهای امنیتی عراق می خواهند وظیفه خود را به درستی انجام دهند.
  • برای تبدیل ارز به صرافی های مطمئن که مسئولین تور به شما معرفی می کنند مراجعه کنید در غیر این صورت امکان دارد که در دام شیادان بیفتید .
  • با لیدر تور کربلا در ارتباط کامل باشید. از راهنمایی های مدیر تور استفاده کامل را ببرید تا بتوانید به سلامت زیارت خود را انجام داده و به کشور عزیزمان بازگردید. در طول سفر نظافت را با وسواس خاصی انجام دهید .
  • در صورتی که می خواهید بعد از تاریک شدن هوا در بیرون از هتل بمانید سعی کنید حتما با اطلاع لیدر تور و به صورت دستجمعی باشد . همیشه مراقب خود و دیگر اعضای تور باشید.

 

 

سخن آخر

امیدواریم در سفر زیارتی خود همیشه نکات ایمنی را رعایت کرده و از آژانسی تور هوایی کربلا را تهیه کنید که در این کار سابقه خوبی داشته باشد . ما را هم از دعای خیرتان بی نصیب نگذارید .