بر فراز ابرها با تور ماسال

منطقه ییلاقی ماسال با مکان های دیگر گیلان فرق دارد .شاید تفاوت عمده آن ، مردمان تالش آن منطقه باشد یا این که از مناطق دیگر شمال کشور کمتر زباله می بینید. اما هر چه که هست با سفر به ماسال شما بهشت را به یاد خواهید آورد و واقعا مناظر این سرزمین بکر نزدیک ترین تعریف به بهشت است . این موضوع را وقتی بیشتر درک خواهید کرد که در ارتفاعات ییلاقات ماسال به دره پوشیده از ابر نگاه می کنید . ابرهای که در جریان باد به سرعت می گذرند و آنجاست که می توانید طراوت را با تمام وجود احساس کنید .

ماسال در سال های اخیر از سوی گردشگران بیشتر مورد توجه قرار گرفته است ، البته این منطقه از دیگر مناطق گردشگری دیگر کشور کمتر شناخته شده بوده و به همین دلیل مناطق بکر زیادی را در منطقه ماسال می توان یافت .

ماسال منطقه ای در میان کوه های گیلان دیگر یک بهشت گمشده نیست ، لازم است در این شرایط که هر ساله گردشگران و طبیعت گردان بیشتری به این منطقه سفر می کنند بیشتر از گذشته مراقب طبیعت بکر این منطقه زیبا باشند. این طبیعت نه تنها مطعلق به مردم تالش بلکه متعلق به تمام ماست و باید در حفظ و نگهداری از منابع طبیعی این منطقه بکوشیم.

تور ارزان ماسال اگر چه  دسترسی راحت را برای تعداد بیشتری از افراد فراهم می کند اما به نظر می آید چیزی در درون این تورها گم شده است و آن شناخت کافی مردمان این منطقه و آشنایی با فرهنگ این مردم سخت کوش  است .در ادامه سعی می کنیم بیشتر با فرهنگ مردم تالش  آشنا شویم.همچنین به معرفی غذاهای محلی مردم گیلان و به خصوص منطقه تالش خواهیم پرداخت و به مناطق مختلف تالش و به خصوص ماسال خواهیم پرداخت و در مورد ویژگی های آنها صحبت خواهیم کرد.

 

مناطق گردشگری در ماسال:

ماسال و شاندرمن دو عروس سبز ایران زمین ، یکی از مرتفع ترین مناطق شمال کشور هستند که رودخانه های زیبای خالکایی و رود مرغک در این منطقه جاری است. رود های خروشان این منطقه فرصت قایق رانی را در آبهایش فراهم کرده است. خوشبختانه این سرزمین تا به حال به دست زمین خواران و دلالان نیفتاده است و ساخت و ساز بی رویه و غیر اصولی در آن مشاهده نمی شود . این منطقه جلگه ای در کنار شهرستان رشت و صومعه سرا قرار دارد که رطوبت بسیار بالایی دارد و همان طور که از طبیعت بکرش پیداست جزو زیبا ترین مناطق شمال کشور است . ماسال را می توان مادر آبشارها دانست ، آبشارهای بسیار زیبا و غارهای متنوعی در این سرزمین قرار دارد که زیبایی های این سرزمین را دو چندان کرده است. در ییلاقات ماسال که مردم تالش در فصل گرم سال در آنجا به سر می برند صحنه های بدیع و زیبایی از زندگی روستایی را می توان مشاهده کرد. بخش شاندرمن شهرستان ماسال بزرگ ترین روستای استان گیلان را دارد که از تراکم بالای چهل هزار نفر تشکیل شده است . مردم تالش از طوایف مختلفی تشکیل شده اند که از مردم گیلک متمایز هستند و به زبان تالشی تکلم می کنند. البته گستره زبان تالشی و مردم تالش به فومن ، ماسوله ، عنبران ، لندویل ، لیسار، و بخشی از شهرستان های هم جوار می رسد . البته بخش بزرگی از مردم تالش نیز در جمهوری آذربایجان زندگی می کنند که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند.

 

 

فرهنگ مردم تالش:

در برخورد با مردم تالش اولین چیزی که در میابید سادگی و آرامش ذاتی آنهاست که البته با زندگی در دامنه های سبز و بکر رفتاری جز این از آنها انتظار نمی رود. اگر چه ورود فرهنگ گردشگران به ویژه در سال های اخیر به این شهرستان تبعاتی در پی داشته است  اما هنوز هم رگه های مهربانی و آرامش را در رفتار و کردار این مردمان می توان یافت . شاید در برخی موارد با لحن تند آنها مواجه شوید به ویژه در مسائلی که اعتماد آنها را هدف قرار داده باشید  اما اگر با این مردمان مهربان بیشتر آشنا شوید می توانید برای سال بعد یا ماه های شلوغ سال برای پیدا کردن خانه یا ویلای خالی روی آنها حساب کنید . متاسفانه فرهنگ تعاملات در تورهای ماسال هنوز جا نیافتاده است . امیدواریم در سال های آتی و با رشد فرهنگ گردشگری این مهم بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 

در سفر به ماسال غذاهای خوشمزه شمالی بخوریم.

همیشه می توان از بودن در محیط شهر های شمال لذت برد و این لذت بردن به لهجه خاص مردمان گیلک و تالش ، نوع رفتار اجتماعی آنها، آب و هوای بی نظیر و صد البته به غذاهای خوشمزه این مناطق باز می گردد.

به جز زمان تورهای ماسال چه زمانی فرصت خواهید کرد تا طعم واقعی غذا را بچشید ؟ مگر می شود به شهرستان ماسال سفر کنید و غذاهای شمالی را تست نکنید؟ غذاهای استان گیلان همیشه مورد علاقه عاشقان غذا بوده است. مانند ترشی تره، کشکی بادمجان، باقالی قاتق،انار بیج ، خورشت آلو گیلانی و ده ها غذای خوشمزه دیگر که طعم طبیعت را به شما هدیه خواهد داد . گرچه در این سال ها تعدا فست فودها و غذاهای آماده روز به روز بیشتر شده است اما حیف است اگر در راه بازگشت به خانه جایی توقف نکنید و در رستورانی طعم یک غذای شمالی را نچشید حتی اگر آن رستوران یک رستوران ساده و کوچک در کنار جاده باشد. گردشگران بهتر است تست کردن این غذاهای خوشمزه را در برنامه تور ماسال خود بگنجانند.

 

چطور به ماسال سفر کنیم ؟

ساده ترین راه یک تور ارزان ماسال است که شما را از قید و بند رانندگی رها کند و می توانید در راه  به منظره های بکر این مناطق چشم بدوزید و از دیدن آنها لذت ببرید. بهترین مسیر برای رسیدن به ماسال گذر از قزوین و ادامه دادن جاده ساراوان است تا بعد از امامزاده هاشم  (ع) بدون ورود به فومن و صومعه سرا و تولم شهر به ماسال برسید . این مسیر جاده مطلوبی دارد که در صورت رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی با خیالی آسوده به آنجا خواهد رسید در مسیر هم می توانید از موزه مردم شناسی گیلان بازدید کنید که خالی از لطف نیست. بی شک ییلاق اولسبلنگاه جزو انتخاب های شما خواهد که می توانید دریایی از ابر که در جریان هوا می رقصند را ببینید که به ندرت می توانید همتای این مناظر را در مکان های گردشگری ایران زمین پیدا کنید . پس پیشنهاد می کنیم حتما دوربین خوبی برای ثبت این مناظر زیبا همراه داشته باشید. البته همیشه سعی بر این باشد که در لحظه حضور داشته باشید عکس های زیبا هیچ گاه جای حضور واقعی در آن لحظات را نخواهد گرفت. در مسیر رفت و برگشت حتما ار روستای ماسوله دیدن فرمایید که با معماری جالب و منحصر به فردش شما را دوباره و چند باره به سمت خود خواهد کشید. خرید از بازار ماسوله فوق العاده است که هیچ گاه از سوی گردشگران ترک نخواهد شد ،پیشنهاد می کنیم شما نیز به این بازار سری بزنید و از مغازه های کوچک و زیبای این بازار دیدن فرمایید .

اگر چه پیشنهاد ما سفر در شش ماهه اول سال است اما مناظری که با برگ ریزان پاییز و بارش برف در زمستان در این مناطق پدید می آید نظیر ندارد . برای دیدن زیبایی های برفی در ییلاقات ماسال روستاهای این ییلاقات جای بسیار خوبی برای لذت بردن از سکوتی ست که بر محیط حکم فرما می شود. در فصل گرما هوای مطبوع و خنک این ییلاقات پناهی برای مردم شهر های بزرگ به ویژه مردم تهران خواهد بود . پس چند روزی را با یک تور ماسال به این ییلاقات سفر کنید و از گرمای تابستان دور باشید.

 

سخن آخر

هدف از سفر ، لذت بردن موقتی از محیط مقصد نیست ، هدف باید تعامل و ارتباط گرفتن با مردمان آنجا،فرهنگ آنها و طبیعت مقصد است .به طوری که در راه بازگشت تنها چیزی که از شما باقی می ماند ، رد پای شما باشد نه زباله هایی که در طبیعت به امانت نهاده شده رها کرده اید . تنها چیزی که از شما به یاد می ماند ، لبخند، اخلاق نیکو و شکر گذاری شما باشد ، نه رفتار خودپسندانه و خاطرات بد  . تنها چیزی که به ودیعه می گذارید رفتار شما با طبیعت است . طبیعت بکر ماسال با رفتار ما بکر و دلنگیز باقی می مانند. با آن مهربانانه رفتار کنیم .